Aktuality

Družina 

Oslava MDD a rozloučení se školním rokem

Možná jste Vy, kteří denně chodíte kolem Základní školy v Bašce, zahlédli tento týden lehce se vznášející kouř, který se tlačil z přízemních oken kabinetu školních vychovatelek. Snad jsem Vás teď nevylekala? Ale ne. To se jen panu vychovateli a všem paním vychovatelkám tak kouřilo z hlav. A proč? Tady je odpověď.

1. červen je Mezinárodním dnem dětí, proto i naše pozornost byla upřena na ty naše nejmenší. Náš družinový kolektiv se tedy snažil vymyslet zážitkovou dvoudenní akci, která by byla zároveň i jakýmsi rozloučením se s dětmi a tímto školním rokem. Pevně jsme doufali, že se nám podaří touto akcí vykouzlit družinovým dětem úsměvy na tvářích.

Vše vypuklo ve čtvrtek 8. června na školní zahradě. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo a to byla ta pravá chvíle pro připravenou bublinkovou párty. Děti ze všech oddělení foukaly, nadšeně se honily v záplavě barevných bublinek a snažily se je prasknout. V pátek nastal den D. Celá akce se nesla v pohádkovém duchu. Paní vychovatelky a pan vychovatel měli ve svém družinovém oddělení připraveny každý dvě disciplíny a toužebně očekávali v pohádkových kostýmech na nedočkavé návštěvníky pohádkové cesty.  Celkem tedy na děti čekalo 12 pohádkových úkolů. A nutno říct, že se jich všechny děti – menší i ty větší – zhostily na jedničku. Jste zvědavi, co všechno na ně čekalo?

Tak například obrovský modrý Šmoula (p. vych. Silva), který dětem pomáhal utíkat před zlým Gargamelem a s jehož pomocí házely šmoulovky do kouzelného lektvaru.

U paní vych. Marcely se děti měly možnost trošičku zklidnit z vysilujícího šmoulího útěku a jako Mařenka a Jeníček měly za úkol opravit Ježibabě chalupu, protože jí všechen perníček oloupaly. Poté jako v pohádce O slepičce a kohoutkovi zobaly zrníčka (žlutá pet víčka kolíčkem dávaly do ošatky).

U pana vych. Kuby se prolétly na koštěti přes pavučinu a překážky jako Malé čarodějnice a zakotvily u Rákosníčkova rybníčku, kde přenášely pomocí lžíce vodu z misky do skleničky. Děti byly moc šikovné, takže vznik dalšího rybníku nehrozil.

Červená Karkulka (paní vych. Eva) se zastavila na návštěvu k Dlouhému, Širokému a Bystrozrakému. Dlouhý dětem ukázal, jak to vlastně s tou jeho chůzí je a děti plnily úkol chození na chůdách. A protože zjistily, že nasednutí na takového Čerta tak, jak to udělala Káča, je rychlejší způsob přepravy, s chutí se pustily do této disciplíny. Tou bylo válení sudů.

Čertovinám se milé děti nevyhnuly ani u paní vych. Sabinky. A protože S čerty nejsou žerty, vrhly se do připravených pytlů a skákaly jako diví. Takto doskákaly až k Loupežníkovi, který jim schoval pod šátek věci, jež si měly za úkol zapamatovat a poté uhodnout, co vše na stole bylo.

Ale protože s takovým lapkou není radno si zahrávat, vrhly se raději na klidnější činnost. A tou byl u paní vych. Šárky, která byla v převleku sudičky (samozřejmě té hodné a přející) rybolov. Jako zkušení rybáři se nenechali zahanbit. Jedna zlatá rybka jim byla málo, a tak na magnetickou udičku vylovili ryb nepočítaně. Na závěr u Pata a Mata vařily vajíčka. Výzva to tedy byla. Ono přenést ve dvojici, a ještě v takové, pingpongový míček na lžíci není nic jednoduchého.

U Sudičky se také nacházel legrační fotokoutek, kde měly děti možnost se nechat vyfotit.

A protože naše družina je plná šikovných, zručných a vůbec úžasných dětí, které si umějí poradit s všelijakými překážkami či dokonce pohádkovými živly, zhostily se všech úkolů s obrovským nasazením a elánem. Bodejť taky ne. Na konci čekalo na všechny děti malé překvapení v podobě dárečků, zvučných i sladkých. Dárky to však nebyly všechny. Do všech oddělení školní družiny byly pro děti nakoupeny společenské, deskové nebo karetní hry jako dárky k Mezinárodnímu dni dětí.

Myslím, že tento krásný den – den, který byl tvořen právě pro děti – se nám moc a moc povedl. Děti jej ocenily obrovským závěrečným potleskem a jejich spokojené a šťastné výrazy mluvily za vše. A to je také smyslem naší práce. Prožít nevšední zážitek, cítit radost a slyšet zvonivý smích dětí.

Za kolektiv školní družiny ZŠ Baška

p. vychovatelka Marcela Švrčková