Aktuality

Družina 

Listopad u Smajlíků v družině

Přestože v České republice pokračovala v průběhu listopadu protikoronavirová opatření, naši družinovou činnost nic nezastavilo. V průběhu listopadu jsme si přes aplikaci Teams vytvořili družinu on-line a po dobu, když byly děti doma, jsme komunikovali prostřednictvím výpočetní techniky. Děti se v této době naučily vyrábět zdravou svačinku (jogurt s ovocem), čímž potěšily tak nejen sebe, ale i své blízké. Na Teamsech jsme si také představili své domácí mazlíčky a poslali jsme si fotografie s nejlepším zážitkem z prázdnin. Po návratu do školy jsme se vrhli na dělání dobrého skutku. 😊 Paní referentka z Obecní knihovny nás požádala o vytvoření výzdoby do Obecní knihovny, a tak jsme malovali andílky a čertíky, kteří teď budou zdobit knihovnu v předvánočním čase. Druhou půlku listopadu jsme se věnovali státním svátkům a významným dnům, které jsou naším celoročním projektem.

Připomněli jsme si Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii. V kruhu jsme rozebírali, co je to demokracie a jaké má znaky. Symbolem sametové revoluce byly cinkající klíče, a tak jsme následné prožitkové činnosti realizovali s klíči. Procvičili jsme si sluchové vnímání a hledali jsme cinkající klíče jen za pomoci sluchu, procvičili jsme si zrakové vnímání při hledání dvojic stejných klíčů, rozvíjeli jsme si fantazii a tvořili jsme obrázky z klíčů, skládali jsme puzzle prvního porevolučního prezidenta,  Václava Havla.

Další významný den, kterému jsme se věnovali, byl Mezinárodní nekuřácký den. U příležitosti tohoto dne jsme si vyprávěli o kouření a jeho důsledcích pro člověka a povídali jsme si, jak se chovat, kdyby nám někdo nabídl cigarety. Prožitkové činnosti byly zaměřené prakticky. Při improvizačních scénkách jsme se učili, jak odmítnout cigarety. Další z činností k tomuto významnému dni byla zkouška našeho dechu. V komunitním kruhu jsme s dozvěděli, že kuřáci mají potíže s dechem. Často kašlou a nemají takovou plicní kapacitu jako nekuřáci. Testovali jsme tedy, jak silný máme dech. Foukli jsme do pingpongového míčku a pozorovali jsme, jak daleko dojede na jeden výdech.

V listopadu slaví svátek Martin. My jsme se také věnovali tomuto svátku. S jeho oslavou se pojí několik tradic. Seznámili jsme se, z čeho tyto tradice vycházejí. Poslechli jsme si legendu o svatém Martinovi, díky které jsme pochopili, proč je symbolem sv. Martina svatomartinská husa, a proč se říká, že Martin přijíždí na bílém koni. Poté jsme vyráběli sněhové vločky, kterými jsme si vyzdobili naši školní družinu.

Poslední listopadový den, kterému jsme se věnovali, byl Mezinárodní den mužů. Ten jsme oslavili tak, že jsme realizovali činnosti na náměty našich mladých mužů ze školní družiny. To bylo radosti. Hráli jsme všechny možné oblíbené hry. Hledali jsme schovaná autíčka ve školní družině, hráli jsme si s autíčky na dopravním koberci, tvořili jsme město z lega, které nám přinesl Rafíček do školní družiny, na Kubíkovo přání jsme si zahráli hru „Šly tři opice….“ a zahráli jsme si Rafíčkovu  stolní hru Harry Potter.