Aktuality

Družina 

Děti ze školní družiny „Smajlíci“ v červnu

Celý letošní školní rok se ve školní družině „Smajlíci“ věnujeme významným dnům v roce. Během roku jsme si připomněli mnoho významných dnů, o kterých jsme neměli ani tušení, že existují. Zažili jsme například Den koní, Den mandal, Den divoké přírody, Mezinárodní den ptačího zpěvu a mnoho dalších.

Červen je měsíc, kdy všechny děti na světě slaví svůj svátek, Mezinárodní den dětí. U příležitosti tohoto dne jsme si udělali brainstorming, jak by ho děti chtěly prožít. Děti hýřily nápady a bylo hned od počátku jasné, že tato oslava se do jednoho dne nevejde. Zažili jsme tak společně zábavné odpoledne, při kterém jsme hráli společně různé hry, vyráběli jsme domácí ovocné nanuky, při oslavě nechyběly balónky, tanec, bublifuk  ani dětské šampaňské. Jeden den paní vychovatelka se slečnou praktikantkou pro děti připravila  „Stezku za pokladem“, při které děti plnily různé úkoly a po jejich splnění se dětem otevřela brána pohádek, ve které našly poklad. Během oslavy Mezinárodního dne dětí jsme se také domluvili, jak prožijeme červen. Rozhodli jsme se, že si vymyslíme vlastní, Smajlíkovské významné dny, které si sami zorganizujeme.

První návrh dětí byl Smajlíkovský den zvířat. V první chvíli to vypadalo, že se  naše třída promění v ZOO a děti do třídy přinesou všechna zvířátka, která mají doma. Nakonec vše dopadlo dobře, třída zůstala celá a my jsme zažili opravdu hodně netradiční dny. Vypravili jsme se na „Slepičí – pštrosí“ farmu k mamince Apolenky. Byl to naprosto skvělý den, protože jsme si mohli nakrmit pštrosy a pomazlit se se zvířátky, žijícími na farmě. Maminka Apolenky pro nás připravila také vědomostní kvíz a z farmy jsme si odnesli domácí vajíčka, ze kterých nám maminky připravili zdravou večeři. Smajlíkovský den zvířat jsme také zažili následující den ve škole, kdy jsme měli v družině vzácného hosta. Apolenka přinesla dětem na odpoledne ukázat svého chameleona Chamíka. Uspořádali jsme besedu s Apolenkou, která nám řekla vše o životě chameleónů. Odpovídala na otázky dětí, které se vztahovaly k chovu chameleónů a na závěr jsme se mohli všichni s chameleonem pomazlit.  Během horkých červnových dnů jsme několikrát prožili Smajlíkovský den vody, při kterém jsme se šli koupat k řece a užívali jsme si společného dovádění ve vodě. Uspořádali jsme si také Smajlíkovský indiánský den, při kterém jsme se sešli v indiánském oblečení a prostřednictvím prožitkových činností jsme se seznamovali se životem Indiánů. Vyráběli jsme indiánské čelenky, lovili jsme společně bizona, při skládání indiánského puzzle ve skupinách jsme se dozvěděli, co právě dělají Indiáni, stavěli jsme indiánské kánoe a pouštěli jsme lodičky na řece, utkali jsme se v boji s bledou tváří, učili jsme se rozpoznávat stopy zvířat, stavěli jsme v přírodě indiánské týpí a luštili jsme indiánskou šifru. Děti si vymysleli mnoho bláznivých dnů – Den kouzel, Den lenivosti, Den lízátek aj. Dalším dnem, který si děti vymysleli, byl Smajlíkovský den paní vychovatelky. Tento den jsme nakonec udělali u příležitosti oslavy narozenin paní vychovatelky. Naše školní družina se proměnila v cukrárnu, ve které si každý vyrobil svou vlastní kopečkovou zmrzlinu, ochucenou Pikaem. Děti pro paní vychovatelku připravily překvapení v podobě zábavného programu a společně jsme zažili mnoho legrace. Během června jsme oslavili také Den otců, u jehož příležitosti jsme pro tatínky vyráběli dárek, magnetek na ledničku z Fimo hmoty. Na konci června jsme si udělali také Smajlíkovský den smíchu, Smajlíkovský den divadla a Smajlíkovský den lásky.

Když se ohlédneme zpět za celým školním rokem, i přes to všechno, co nás provázelo v důsledku pandemie, jsme zažili v družině krásný rok, na který budeme všichni vzpomínat.

Bc. Šárka Valošková

vychovatelka školní družiny Základní školy Baška