Aktuality

Družina 

Smajlíci v květnu

V květnu pokračoval v družině náš celoroční projekt s názvem „Významné dny v roce“.   V průběhu měsíce jsme si připomněli několik zajímavých dnů, kterým jsme se v družině podrobněji věnovali.

V květnu si připomínáme Den matek a Mezinárodní den rodiny. U příležitosti těchto dnů jsme si povídali, co pro nás znamená rodina, kdo ji tvoří, co pro nás dělají rodiče, co my děláme pro rodiče, jaké legrační zážitky se staly v naší rodině a poté už následovaly činnosti praktické. Hráli jsme improvizační scénky s tématem „Rodina“, zorganizovali jsme si prožitkovou akci „Jedeme na výlet“, při které jsme navštívili různá prostředí a prostřednictvím her jsme si ukázali, co v těchto prostředích můžeme s rodinou dělat – např. rybařili jsme u rybníka, hledali jsme houby v lese, u řeky jsme hráli hru „Do vody, z vody“, ve městě jsme navštívili wellness, ve kterém jsme zažili perličkovou masáž chodidel a posledním místem, které jsme navštívili, byla netradiční cukrárna, ve které si každý sám vyrobil svůj zákusek. U příležitosti tématu „Rodina“ jsme hráli také různé pohybové hry, ale nechyběla ani činnost, kterou obvykle dělají doma tatínkové, pracovali jsme se šroubky a matičkami. Oba svátky jsme oslavili dobrým skutkem. Vyráběli jsme přáníčka a dárečky pro rodiče a seniorky z budovy Senior v Kunčičkách u Bašky.

Květen je také měsíc, během kterého slavíme Den ptačího zpěvu. Tento den jsme oslavili v přírodě. Vypravili jsme se do lesa a tam jsme poslouchali ptáčky, jak zpívají. Téma pokračovalo další den ve třídě. Tadeášek nám přinesl ukázat svou andulku Pepíka. V komunitním kruhu nám povykládal vše o svém domácím mazlíčkovi, čím se živí a jaký je jeho způsob života. Poté jsme se rozhodli, že si uděláme ve škole ptačí výzdobu a namalovali jsme si různé druhy ptáčků, kteří nám nyní zdobí prostory školy.

Dalším květnovým významným dnem je Mezinárodní den želv. U příležitosti tohoto dne nám Sárinka a Baruška přinesly do družiny své domácí mazlíčky, želvy suchozemské – Žofku, Emilku a Vincenta.  Obě holčičky nám povykládaly, jak se o své želvičky doma starají, co potřebují k životu a poté jsme si zahráli několik her s tématem „Želva“, u kterých jsme posilovali naše prosociální chování. Nechybělo ani želvičkové tvoření, díky něhož se naše družina proměnila v podmořský svět. V průběhu těchto dnů jsme se mohli s želvičkami i pomazlit a užít si jejich přítomnosti v družině.

V květnu si připomínáme také Mezinárodní den hasičů. Seznámili  jsme se s tím, co všechno obnáší práce hasičů a jak se chovat, kdybychom se ocitli v blízkosti požáru. Prožitkové činnosti byly zaměřené prakticky. Hráli jsme scénky s tématikou „Hasiči“, hráli jsme si na hasiče, kteří jedou k požáru a hasí požár a zachraňovali jsme zvířátko, uvízlé na stromě. Všechny hry byly zaměřené na kooperaci dětí.

Víte o tom, že v květnu je Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem? V družině jsme se věnovali i tomuto tématu. Povídali jsme si, co znamená tohle onemocnění a co dělat pro to, abychom byli zdraví. Poté jsme si udělali několik činností, podporujících naše zdraví – zacvičili jsme si jógu, vyrobili jsme si ovocné špízy a na odpolední procházku jsme vyrazili do přírody.

Závěr května patřil oslavě Dne koní. Také tento den jsme oslavili prožitkovým učením. Rytmizovali jsme cval, klus a trysk koně hrou na tělo, poslouchali jsme píseň Jarka Nohavici, „Já viděl divoký koně“ a poté jsme vyrazili za koníčky. Kubíček nás pozval k sobě na zahradu, kde chovají koně. Byl to krásný den. Mohli jsme si koníčky i pohladit a statečné děti je mohly i nakrmit. Kubíček nám ukázal všechna zvířátka, která na statku chovají, a pozval nás rovněž do stodoly, kde nám ukázal zemědělské stroje.

Květen byl měsíc bohatý na zážitky a my už se těšíme, co zažijeme v červnu.

Bc. Šárka Valošková

Vychovatelka školní družiny Základní školy Baška